Wyłączanie gruntów z produkcji rolniczej
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | geodezja |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru |
Informacje ogólne:
Inwestor przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, zobowiązany jest do uzyskania dokumentów w sprawie wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej w myśl przepisów Ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Postępowaniem w sprawie uzyskania zgody na wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej obejmuje się grunty rolne w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i położone na terenie miasta Leszna.
Wymagane dokumenty:
1. Dla gruntów podlegających wyłączeniu
a) Wniosek wszystkich współwłaścicieli bądź współużytkowników wieczystych o wydanie decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej, skierowany do Prezydenta Miasta Leszna
b) Załączniki:
- projekt zagospodarowania działki/terenu objętego wnioskiem z zaznaczonym w kolorze obrysem powierzchni do wyłączenia oraz liczbowym rozliczeniem powierzchni inwestycji z rozbiciem wg klas i użytków , będący załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę, podpisanym i opieczętowanym przez wykonawcę projektu,
- w przypadku, gdy grunt nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego , ostateczna decyzja o warunkach zabudowy lub ostateczna decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
- dokument stwierdzający umocowanie osoby składającej wniosek do działania na rzecz i w imieniu wnioskodawcy wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.
2. Dla gruntów niepodlegających wyłączeniu i objętych planem zagospodarowania przestrzennego:
a) Wniosek wszystkich współwłaścicieli bądź współużytkowników wieczystych o wydanie zaświadczenia stwierdzającego, że grunty nie podlegają wyłączeniu, skierowany do Prezydenta Miasta Leszna
Sposób i miejsce złożenia dokumentów:
Wnioski można wnosić:
1. osobiście:
Urząd Miasta Leszna, Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru, Aleje Jana Pawła II 21, pokój nr 6 - parter -
w poniedziałek w godzinach od 07:00 do 17:00
od wtorku do piątku w godzinach od 08:00 do 15:00
tel. 65 529 82 07
2. tradycyjną pocztą:
Urząd Miasta Leszna, Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru, Aleje Jana Pawła II 21, 64-100 Leszno
lub
Urząd Miasta Leszna, ul. Kazimierza Karasia 15, 64-100 Leszno
3. e-dokument:
dokumenty przesłane drogą elektroniczną powinny być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym, o którym mowa w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 o podpisie elektronicznym (Dz.U. z 2013 r., poz. 262) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, o którym mowa w art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 17 lutego 2005 o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Metody dostarczania dokumentów elektronicznych do Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru Urzędu Miasta Leszna:
a) Przez ESP Urzędu Miasta Leszna. W celu wniesienia podania w postaci elektronicznej przez platformę ePUAP konieczne jest posiadanie bezpłatnego konta na platformie ePUAP. Doręczenie podania w formie elektronicznej na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą zostanie poświadczone Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO). UPO jest automatycznie wytworzone przez system i zawiera pełną nazwę podmiotu publicznego, datę i czas jego nadania. Uwaga! Już sam fakt wysłania pisma (podania) na ESP urzędu rozpocznie komunikację obywatela z urzędem drogą elektroniczną. Nie będzie już wymagane uzyskiwanie dodatkowej zgody na ten rodzaj komunikacji obywatela z urzędem.
Opłaty:
1. Opłata skarbowa
- za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa albo jego wypisu lub kopii, podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł
2. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej należy dołączyć do wniosku
3. Opłatę skarbową należy dokonać:
- na rachunek bankowy: Urząd Miasta Leszna, ul. Kazimierza Karasia 15, 64-100 Leszno
Nr konta 26 1020 3088 0000 8302 0005 7513
- w kasie Urzędu Miasta Leszna, Aleje Jana Pawła II 21 lub w kasie Urzędu Miasta Leszna, ul. Kazimierza Karasia 15.
Termin i sposób realizacji:
1. Zgodnie z art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego wydanie zaświadczenia, że grunt rolny nie podlega wyłączeniu z produkcji rolniczej następuje nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów.
2. Wydanie decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej następuje w drodze postępowania administracyjnego, do którego mają zastosowanie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego w terminie miesiąca, w sprawach szczególnie skomplikowanych winno nastąpić nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty wpływu kompletu wymaganych dokumentów .
Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Uwagi:
1. W przypadku gruntów rolnych, określonych w ewidencji gruntów jako użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V, i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10, wyłączenie z produkcji rolniczej może nastąpić po wydaniu d e c y z j i zezwalającej na takie wyłączenie, zgodnie z art.11 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Osoba, która uzyskuje zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej zgodnie z art. 12 ustawy jest zobowiązana uiścić należność oraz opłaty roczne. Wysokość należności i opłat rocznych jest uzależniona od powierzchni inwestycji, klasy bonitacyjnej wyłączonych gruntów, ich pochodzenia oraz rodzaju użytku. Wysokość należności ustala się w oparciu o przelicznik zawarty w tabeli zamieszczonej w ustawie. Ustaloną należność pomniejsza się o wartość gruntu określoną wg cen rynkowych stosowanych w obrocie gruntami na terenie miasta Leszna. Opłata roczna stanowi 10% należności i należy ją uiszczać przez okres 10 lat.
Obowiązek uiszczania należności i opłat rocznych nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej na cele budownictwa mieszkaniowego
- do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego,
- do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego,
Ustawa przewiduje ponadto możliwość nałożenia na inwestora obowiązku zdjęcia próchniczej warstwy gleby oraz wykorzystania jej na poprawę wartości użytkowej terenu biologicznie czynnego, wolnego od zabudowy.
2. W przypadku gruntów rolnych, określonych w ewidencji gruntów jako użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego zaliczone do klas IV, IVa, IVb, V i VI przeznaczonych na cele nierolnicze, wydaje się z a ś w i a d c z e n i e stwierdzające, że grunt rolny nie podlega wyłączeniu z produkcji rolniczej.
3. Organem właściwym w sprawach wyłączenia gruntów z produkcji leśnej jest Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu
4. Kopie dokumentów składane w toku postępowania winny być prawidłowo uwierzytelnione przez uprawnioną do tego osobę.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Formularze do pobrania:
1. Wniosek o wydanie zaświadczenia stwierdzającego, że grunt rolny nie podlega wyłączeniu.
2. Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej.
3. Zawiadomienie o faktycznym wyłączeniu gruntów z produkcji rolniczej.