Miejsce złożenia zgłoszenia
|
Urząd Miasta Leszna
Wydział Ochrony Środowiska
ul. Wałowa 5
64-100 Leszno
Tel.: 65 529 82 31
w godz. od wtorku do piątku 7.30-15.30, poniedziałek 7.30-17.00
|
Wymagane dokumenty:
|
Zgłoszenie winno zawierać:
- imię, nazwisko i adres zgłaszającego (właściciela/współwłaścicieli nieruchomości),
- oznaczenie nieruchomości, z której ma zostać usunięte drzewo (nr ewidencyjny działki, arkusz mapy nazwę ulicy, nr posesji)
- załączniki:
-rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości,
-oryginał lub uwierzytelniana kopia pełnomocnictwa, jeżeli został ustanowiony,
-dowód wniesienia opłaty skarbowej za udzielone pełnomocnictwo, gdy nie zachodzi przesłanka do zwolnienia z niej,
|
Opłaty:
|
Złożenie zgłoszenia jest bezpłatne.
Za udzielenie pełnomocnictwa należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł (gdy nie zachodzi przesłanka do zwolnienia z niej).
Za wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł (gdy nie zachodzi przesłanka do zwolnienia z niej).
Opłaty należy wnieść z odpowiednim dopiskiem na rachunek bankowy Urzędu Miasta Leszna ul. K. Karasia 15 64-100 Leszno nr 26102030880000830200057513
|
Czas załatwienia sprawy:
|
- Organ w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje oględzin w celu ustalenia:
- nazwy gatunku drzewa,
- obwodu pnia ustalonego na wysokości 5 cm, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo posiada kilka pni – obwodu każdego z tych pni, nie posiada pnia – obwodu pnia poniżej korony drzewa,
- Po dokonaniu oględzin organ, w terminie 14 dni od dnia oględzin może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw. Wniesienie sprzeciwu wyklucza możliwość usunięcia drzewa.
UWAGI:
- Przeprowadzenie oględzin musi być skuteczne, tzn. takie, podczas których pracownik organu dokona skutecznej identyfikacji drzewa w terenie. Brak możliwości przeprowadzenia oględzin w terenie np. z powodu braku możliwości wejścia na teren nieruchomości, wyklucza możliwość usunięcia drzewa na podstawie zgłoszenia wniesionego do organu! W takich sytuacjach konieczne będzie wyznaczenie kolejnego terminu oględzin. Okres 14 dni na wniesienie sprzeciwu przez organ liczyć się będzie tylko od momentu przeprowadzenia skutecznych i ostatnich oględzin drzewa.
- Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji administracyjnej w placówce pocztowej operatora albo w przypadku, o którym mowa w art. 39 Kpa – dzień wprowadzenia do systemu teleinformatycznego.
- W przypadku gdy zgłoszenie nie zawiera wszystkich elementów (patrz: Wymagane dokumenty) organ, w drodze postanowienia, nakłada obowiązek uzupełnienia zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Nałożenie obowiązku uzupełnienia zgłoszenia przerywa bieg terminu na wniesienie sprzeciwu.
- W przypadku nieuzupełnienia zgłoszenia organ wnosi do niego sprzeciw.
|
Tryb odwoławczy:
|
- Na postanowienie w sprawie usunięcia braków w zgłoszeniu nie przysługuje zażalenie.
- Od decyzji w sprawie sprzeciwu do zamiaru usunięcia drzewa przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
|
Podstawa prawna:
|
- art. 83f ust. 4-20 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 2134 ze zm.)
- art. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2017 r. poz. 1074)
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257)
- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 1827 ze zm.)
|
Dodatkowe informacje:
WAŻNE !
|
- Obowiązek zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa dotyczy drzew, których obwód pnia mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego;
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
- Organ może na wniosek zgłaszającego, przed upływem terminu 14 dni od oględzin wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia do usunięcia drzewa.
- Organ udostępnia protokół z oględzin na wniosek zgłaszającego.
- Termin usunięcia poprawnie zgłoszonego drzewa mija po 6 miesiącach od przeprowadzonych oględzin. Po upływie ww. terminu usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa.
- W przypadku usunięcia drzewa bez dokonania zgłoszenia lub przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu, a także pomimo wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia, organ wymierza administracyjną karę pieniężną z usunięcie drzewa bez zezwolenia.
- Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin złożony zostanie wniosek o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, a budowa ta będzie związana z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ nałoży na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
- Organ wnosi sprzeciw gdy:
- zgłoszenie dotyczy usunięcia drzewa objętego obowiązkiem uzyskania zezwolenia na usunięcie;
- w przypadku nieuzupełnienia zgłoszenia.
- Organ może wnieść sprzeciw w przypadku:
- lokalizacji drzewa na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
- lokalizacji drzewa na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- lokalizacji drzewa na terenach objętych formami ochrony przyrody,
- spełnienia przez drzewo kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody określonych przez Ministra Środowiska w drodze rozporządzenia.
- Do 14 dniowego terminu na wniesie przez organ sprzeciwu należy doliczyć kilka dni na przekazanie przez operatora pocztowego ewentualnej decyzji o sprzeciwie.
|
Lista załączników do pobrania poniżej.
|
- Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew rosnących na nieruchomościach będących własnością osób fizycznych i usuwanych na cele niewiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
- Wniosek o wydanie protokołu z oględzin w sprawie zagłoszenia zamiaru usunięcia drzew.
- Wniosek o wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew.
|