Wydanie praw jazdy
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | komunikacja, transport |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Komunikacji |
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 1251 ze zm. );
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami ( tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz.1210 ze zm.);
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego ( tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 572 ze zm.);
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami ( Dz. U. z 2016 r. poz. 231);
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami ( Dz. U. z 2016 r. poz. 702);
1. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy lub pozwolenie, przed przystąpieniem do szkolenia ( dotyczy to osób ubiegających się po raz pierwszy o uprawnienia odpowiedniej kategorii lub podwyższających uprawnienia - PKK) składa osobiście:
wniosek o wydanie prawa jazdy – załącznik nr 1 do Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami
(Dz. z 2016 r., poz. 231), wraz z oświadczeniem o spełnieniu wymagań o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami, oraz o niewystępowaniu przesłanek, o których mowa w art. 12 ust.1 pkt 1-5 ustawy o kierujących pojazdami z własnoręcznym podpisem.
2. Załączniki:
-
jedną wyraźną, aktualną i kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4.5 cm, wykonaną na jednolitym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazując wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrząc na wprost z otwartymi oczami nieprzysłoniętymi włosami, naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może złożyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o stopniu niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm); osoba nosząca nakrycie głowy , o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny - w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej;
-
orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi dla wybranej kategorii, wystawione przez lekarza uprawnionego do badania kierowców ( dotyczy wszystkich kategorii).
- orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami (dotyczy kategorii C1,C1+E,C,C+E, D1, D1+E,D, D+E) lub uprawnienia do kierowania tramwajem, wystawione przez psychologa uprawnionego do przeprowadzania badań w zakresie psychologii transportu;
- dowód osobisty lub paszport;
- dokument potwierdzający prawo pobytu na terytorium RP (karta pobytu, wiza lub inny dokument potwierdzający posiadanie prawa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo zaświadczenie, że osoba studiuje co najmniej od sześciu miesięcy) - w przypadku cudzoziemca.
- pisemna zgoda rodziców lub opiekunów ( podpisana w obecności urzędnika), jeżeli osoba nie ukończyła 18 lat;
- kserokopia prawa jazdy (w przypadku gdy wnioskodawca posiada wydane wcześniej prawo jazdy);
- kserokopia prawa jazdy wydanego za granicą wraz z tłumaczeniem (przy wymianie prawa jazdy nieokreślonego w konwencji o ruchu drogowym);
-
dowód uiszczenia opłaty.
WAŻNE
Po zdaniu egzaminu należy niezwłocznie dostarczyć do Wydziału Komunikacji dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy. Niedostarczenie dowodu wpłaty uniemożliwia wysłanie zamówienia na dokument prawa jazdy do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie.
Informacja o wygenerowaniu profilu kandydata na kierowcę przekazywana jest osobie niezwłocznie.
Za wydanie Profilu Kandydata na kierowcę opłaty nie pobiera się.
OPŁATY:
- opłata podstawowa za wydanie prawa jazdy ( po zdanym egzaminie) - 100,00 zł
- wymiana z art. 150 (starego dokumentu) - 100,00 zł
- wtórnik prawa jazdy ( zagubienie, utrata)- 100,00 zł
- wymiana dokumentu prawa jazdy ( zmiana nazwiska)-100,00 zł
- wydanie międzynarodowego prawa jazdy - 35 zł
- pozwolenie do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi - 50 zł
- pozwolenie do kierowania tramwajem - 30 zł
- zwrot dokumentu po zatrzymaniu - 10, 00 zł
Za wydanie dokumentu należy wnieść opłatę w momencie składania wniosku - płatne w Agencji PKO Bank Polski (bez dodatkowych opłat) lub przelewem na konto:
Urzędu Miasta Leszna ul. Karasia 15 ,64-100 Leszno
Nr Rachunku 26 1020 3088 0000 8302 0005 7513
Prawo jazdy wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej.
Wydania prawa jazdy po egzaminie około 10 dni roboczych.
Wydania wtórnika około 10 dni roboczych.
Wymiana prawa jazdy z innego terenu (miasta, powiatu) około 30 dni roboczych.
Wydanie międzynarodowego prawa jazdy do 3 dni roboczych.
Wydział Komunikacji
Budynek Urzędu Miasta ul. Wałowa 5, pokój nr 21 (II piętro)
tel.(65) 547-68-53 oraz 65-547-68-50 : email wk@leszno.pl
Godziny obsługi interesantów:
UWAGA: OBSŁUGA W MIESIĄCU WRZEŚNIU 2024 R.
W PONIEDZIAŁKI 8.00 DO 18.00
OD WTORKU DO PIĄTKU 8.00 DO 15.00
OBOWIĄZUJE TELEFONICZNA LUB OSOBISTA REZERWACJA TERMINU WIZYTY .
TRYB ODWOŁAWCZY:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie ul. Słowiańska 54 za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Leszna w Urzędzie Miasta Leszna przy ulicy Karasia 15). Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
1. Informacja po pozytywnie zdanym egzaminie państwowym zostaje przesłana przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego do Wydział Komunikacji Urzędu Miasta w Lesznie drogą elektroniczną (w ciągu 1-2 dni roboczych).
2. Wnioskodawca składa wniosek o wydanie uprawnień osobiście. Uprawnienia do kierowania pojazdami odbiera osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika po okazaniu dowodu osobistego oraz ze starym dokumentem prawa jazdy, jeśli go posiada.
3. Prawo jazdy, na prośbę wnioskodawcy można przesłać za pośrednictwem poczty, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, jeżeli zostały uregulowane opłaty za wydanie tego dokumentu i zwrócony stary dokument jeśli był wydany.
-
pełnomocnictwa lub upoważnienia do odbioru prawa jazdy,
-
swojego dokumentu tożsamości,
-
prawa jazdy jeśli osoba, której dokument jest odbierany je posiadała;
5. Informację o tym, czy dokument prawa jazdy jest gotowy do odbioru można uzyskać w Urzędzie Miasta Leszna lub pod numerem telefonu 65 547-68-53 oraz 65 547-68-50.
6. W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia.