Zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL
Miejsce złożenia dokumentów/załatwienia sprawy:
Wydział Spraw Obywatelskich
Ewidencja Ludności
ul. Wałowa 5 (pokój nr 4 na parterze, stanowiska 4-6)
tel. 65 529 81 71
Godziny przyjmowania klientów:
Poniedziałek 7:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 15:00
Środa 8:00 - 15:00
Czwartek 8:00 - 15:00
Piątek 8:00 - 15:00
Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
Wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL można złożyć w organie dowolnej gminy lub za pomocą usługi elektronicznej dostępnej na mobywatel.gov.pl.
Wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć osoba pełnoletnia, której dane są zgromadzone w rejestrze PESEL.
Wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL składa się osobiście na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem.
W przypadku niemożności złożenia wniosku spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika. Pełnomocnik składa pełnomocnictwo szczególne.
W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek składa opiekun, kurator.
W każdej chwili można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Procedura cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL przebiega podobnie (nie możesz tego dokonać przez pełnomocnika).
Zastrzeżenie numeru PESEL z urzędu dokonuje się w przypadku zgonu lub unieważnienia dowodu osobistego na skutek zgłoszenia utraty dowodu osobistego w dowolnym ogranie gminy.
Wymagane dokumenty:
- wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL,
- pisemne pełnomocnictwo do zastrzeżenia numeru PESEL (w przypadku działania przez pełnomocnika),
- dowód osobisty lub paszport wnioskodawcy lub pełnomocnika (w przypadku działania przez pełnomocnika),
- jeżeli wnioskodawcą jest cudzoziemiec dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo.
Opłaty:
Zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL nie podlega opłacie.
- Za pełnomocnictwo: Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa szczególnego w przypadku zastrzeżenia numeru PESEL podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, pełnomocnictwo udzielane małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu jest zwolnione z opłaty.
Opłaty za pełnomocnictwo można dokonać w punkcie obsługi bankowej lub bezgotówkowo na rachunek bankowy: Urząd Miasta Leszna, ul. Karasia 15, 64-100 Leszno, nr konta: 26 1020 3088 0000 8302 0005 7513
Obowiązek wniesienia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru Pesel (dowód opłaty stanowi załącznik do wniosku).
Termin i sposób załatwienia sprawy:
Niezwłocznie, z chwilą złożenia wniosku o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL.
Tryb odwoławczy:
Nie przysługuje.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2024 r. poz. 736 ze zm.)
- Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz. U. z 2023 r. poz. 1394)
- Komunikat Ministra Cyfryzacji z dnia 31 października 2023 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających stosowanie przepisów dotyczących