PODSTAWA PRAWNA:

- Ustawa  z  dnia  20  czerwca 1997 r.  Prawo o ruchu drogowym  ( t.j. Dz. U. z 2012r. , poz. 1137  ze zm); 

 - Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji  przeprowadzających badania techniczne pojazdów ( Dz. U. z 2006r.  Nr 40,  poz. 275 ze zmianami);

 - Ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej  (t.j. Dz.U. z 2015r. , poz. 584 ze zm.),

 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004r.  w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli  pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów  ( Dz. U.  z 2004r. Nr 223, poz. 2261 ze zmianami - tekst ujednolicony);

 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2012r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów  oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach( Dz. U. z 2012r., poz. 996. ze zm.).

- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 pażdziernika 2004r. w sprawie  wzorów  dokumentów wymaganych dla wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów (Dz. U.  nr 223, poz. 2264 )

 

 

WYMAGANE DOKUMENTY:

1. Wniosek (wzór – załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 1 października 2004r. w sprawie wzorów dokumentów wymaganych dla wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów ( Dz. U. 2004, Nr 223, poz. 2264).

2. Dokumenty zgodnie z art. 83a pkt. 3

3. Załączniki:

- Dowód uiszczenia opłaty.

4. Do wglądu:

- Dowód osobisty lub paszport z potwierdzeniem o zameldowaniu.

 

OPŁATY:

1. Opłata:

- za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów - 412,00 zł

- zmiana wpisu związanego z rozszerzeniem działalności gospodarczej  objętej wpisem - 206.00zł

 

 

TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Do 7 dni.  

 

 

JEDNOSTKA PROWADZĄCA SPRAWĘ:

Wydział Komunikacji

Budynek Urzędu Miasta przy ul. Wałowa 5, pokój nr 2 (parter)

tel. (0-65) 529-81-06

Godziny obsługi interesantów:

                     - w poniedziałek 7.30 - 16.00,

                     - od wtorku  do piątku 7.30 - 14.30

 

 

TRYB ODWOŁAWCZY:

Od decyzji odmawiającej wydania zaświadczenia potwierdzającego prowadzenie stacji kontroli pojazdów przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia za pośrednictwem Prezydenta Miasta Leszna. 

 

 

UWAGI:

1. Wnioskodawca odbiera osobiście zaświadczenia po okazaniu dowodu osobistego.

2. Informację o tym, czy zaświadczenie jest gotowe do odbioru, można uzyskać w Urzędzie Miasta Leszna lub pod numerem telefonu 65-529-81-06.

3. W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia.

4. Wraz z wnioskiem o wpis do ewidencji przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów przedsiębiorca składa oświadczenie następującej treści:

-  Dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów są kompletne i zgodne z prawdą,

- Znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacje kontroli pojazdów, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997- Prawo o ruchu drogowym.

5. Oświadczenie powinno zawierać także:

- firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres albo adres zamieszkania,

- oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia,

- podpis osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.

6. Nadzór nad stacjami kontroli pojazdów sprawuje starosta ( prezydent miasta na prawach powiatu) i w ramach wykonywanego nadzoru:

- Co najmniej raz w roku przeprowadza kontrolę stacji kontroli pojazdów w zakresie prawidłowości wykonywania badań technicznych pojazdów, prawidłowości prowadzenia wymaganej dokumentacji i zgodności stacji z wymaganiami tj.:

- posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie RP,

- nie jest podmiotem w stosunku do którego wszczęto postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne,

- nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przeciw dokumentom,

- posiada wyposażenie kontrolno-pomiarowe oraz warunki lokalowe gwarantujące wykonywanie odpowiedniego zakresu badań technicznych pojazdów zgodnie ze szczegółowymi warunkami przeprowadzania tych badań,

- posiada poświadczenie zgodności wyposażenia i warunków lokalowych z wymaganiami odpowiednio do zakresu przeprowadzanych badań wpisanego do rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów – poświadczenie to za opłatą wydaje w drodze decyzji Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego, po dokonaniu sprawdzenia stacji kontroli pojazdów. Poświadczenie to zachowuje ważność do czasu zmiany stanu faktycznego, dla którego zostało wydane, nie dłużej niż przez 5 lat od daty jego wydania,

- zatrudnia uprawnionych diagnostów.

- Wydaje zalecenia pokontrolne i wyznacza termin usunięcia naruszeń warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów.

7. Starosta wydaje decyzję o zakazie prowadzenia przez przedsiębiorcę stacji kontroli pojazdów, skreślając przedsiębiorcę z rejestru działalności regulowanej, jeżeli przedsiębiorca:

- złożył oświadczenie niezgodne ze stanem faktycznym,

- nie usunął naruszeń warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów w wyznaczonym przez starostę terminie,

- rażąco naruszył warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów.

 8. W przypadku wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru działalności regulowanej, może on uzyskać ponowny wpis do tego rejestru nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o wykreśleniu z rejestru działalności.