Ograniczenie w drodze decyzji sposobu korzystania z nieruchomości i zezwolenie na czasowe zajęcie nieruchomości
Podstawa prawna:
art. 124 i art. 126 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Podstawowe zasady:
Prezydent Miasta Leszna wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej może ograniczyć w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń - jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody.
Udzielenie zezwolenia musi być poprzedzone rokowaniami z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości na wykonanie prac o których mowa w art. 124 ust. 1.
W przypadku siły wyższej lub nagłej potrzeby zapobieżenia powstaniu znacznej szkody Prezydent Miasta Leszna wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej może udzielić w drodze decyzji zezwolenia na czasowe zajęcie nieruchomości na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Decyzji wydanych w trybie art. 126 ustawy o gospodarce nieruchomościami nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności.
Jeżeli wskutek zajęcia nieruchomości w trybie art. 124 ust. 1 i z tytułu czasowego zajęcia nieruchomości w trybie art. 126 właściciel lub użytkownik wieczysty nie będzie mógł korzystać z nieruchomości w sposób dotychczasowy lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem - może żądać , aby Prezydent Miasta Leszna wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej nabył od niego na rzecz Skarbu Państwa własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości w drodze umowy.
(zwolnione z opłaty skarbowej).
Wniosek o wydanie zezwolenia z art. 124 i art. 126 powinien zawierać:
- wykaz właścicieli i wieczystych użytkowników nieruchomości z podaniem oznaczeń z ksiąg wieczystych lub zbioru dokumentów oraz z katastru nieruchomości,
- cel , do którego realizacji nieruchomość jest niezbędna,
- powierzchnię nieruchomości, jaka ma być zajęta ,
- dotychczasowy sposób korzystania z nieruchomości i stan jej zagospodarowania,
- inne okoliczności istotne w sprawie.
- dokumenty z przebiegu rokowań, o których mowa w art. 124 ust. 3 ustawy,
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zawierającą określenie granic zewnętrznych terenu niezbędnego do zajęcia,
- mapę przebiegu inwestycji objętej zezwoleniem
- dotychczasowy sposób korzystania z nieruchomości i stan jej zagospodarowania,
- osobę, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości.